ایران کُد و GS1

ایران کُد و GS1 ثبت رایزن

ایران کُد و GS1 ثبت رایزن


هر شرکت و یا مؤسسه ای بعد از آن که به ثبت رسید از تاریخ ثبت آن به مدت 2 ماه فرصت دارد که به منظور تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی خود اقدام کند.

کد اقتصادی شماره ای 12 تا16 رقمی است که این شماره برای شناسایی شرکت و اشخاص حقیقی و حقوقی در امورمالیاتی کشور می باشد. گرفتن این کد نخستین گام برای اشخاص یا شرکت ها در راستای امورمالیاتی می باشد که تمامی شرکت های ثبت شده ملزم به اخذ آن هستند.

چه افرادی می توانند اقدام به اخذ کد اقتصادی کنند؟

کلیه افراد اعم از حقیقی و حقوقی که در واحدهای صادرات و واردات، توزیع انواع کالا و خدمات فعال هستند قادر به اخذ کد اقتصادی هستند. قابل ذکر است که افراد حقیقی در راستای اخذ کد اقتصادی باید از قبل پروانه کسب و کار را دریافت کرده باشند و محل مشخصی برای انجام امور اقتصادی خود در نظر گرفته باشند و آن را به ثبت رسانده باشند.

بر طبق قانون تصویب شده مجلس در خصوص دریافت کداقتصادی شرکت ها ، اگر شرکتی اقدام به دریافت کداقتصادی نکند نمی تواند از معافیت های مالیاتی گنجانده شده در ماده 105 سازمان مالیاتی بهره ببرد.

مزایای اخذ کد اقتصادی

-با داشتن کد اقتصادی می توان از رقابت های ناسالم جلوگیری نمود.

-در صورت در اختیار داشتن کد اقتصادی زمینه برای حمایت از فعالان اقتصادی فراهم می گردد.

-اخذ مجوز برای انجام امور بازرگانی و دریافت کارت بازرگانی با داشتن کد اقتصادی امکان پذیر است.

-ارائه کد اقتصادی جدید و تعهد مبنی بر ارائه این کد پس از صدور، از مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده ی صدور کارت بازرگانی می باشد.

-داشتن کد اقتصادی برای اموری اعم از تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع کالا و کالاهای خدماتی توسط اشخاص حقوقی الزامی است.

-اشخاص حقیقی که به امور واردات و صادرات و توزیع کالا و.. مشغول می باشند و دارای پروانه کسب و کار هستند و یا دارای محل فعالیت تجاری می باشند واجد شرایط اخذ کد اقتصادی می باشند.

-برای انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی اخذ کد اقتصادی الزامی می باشد.

کد اقتصادی شامل ایران کد و GS1 میشود که در ادامه به هردو میپردازیم.

کد محصول:

ایران کُد

ایران‌کد یا نظام ملی طبقه ‌بندی و خدمات مشخصه کالا، سیستمی است برای شناسایی، طبقه‌ بندی، کُد گذاری و در نهایت شناسنامه‌ دار کردن کالاهایی که در چرخه بازرگانی کشور مورد معامله و استفاده هستند.

بر این اساس، هر کالایی که به ایران‌ کد معرفی می‌شود در مرحله اول مورد شناسایی کارشناسان به لحاظ اصالت و همچنین کیفیت و موارد تخصصی مرتبط دیگر قرار می‌گیرد.

دریافت ایران کُد چگونه است؟

شما می توانید ایران کُد را به نام مدیر عامل یا خود شرکت دریافت نمایید ولی توصیه نمی شود که به نام مدیر عامل دریافت کنید، به این دلیل که ممکن است مدیر عامل شرکت تغییر کند و یا فعالیتش در آن شرکت تمام شود.

همچنین مدیر عامل شرکت می‌تواند ایران کُد را به شرکت دیگری واگذار کند و سوء استفاده صورت گیرد. پس بهتر است به نام شرکت دریافت شود و حقوقی باشد.

بعد از این که برای شرکت خود ایران کُد دریافت کردید باید برای تمام محصولات پرفروش خود ایران کُد تهیه کنید تا جزء شرکت های تولید کننده محصولات متنوع قرار بگیرید و یا اینکه فقط برای محصولاتی که برند یا بسیار پرفروش هستند ایران کُد تهیه کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ایران کُد

نوع اول: اشخاص حقوقی

-آگهی ثبت شرکت

-روزنامه رسمی و آخرين تغييرات (دارای اعتبار)

-پروانه بهره‌ برداری

-جواز ساخت (شركت‌های توليد مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)

-كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)

كارت ملی مدير عامل

-فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران

-آگهی ثبت برند و علامت تجاری برای توزيع‌ كنندگان كالا

البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه نیز الزامی نیست، در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

نوع دوم: اشخاص حقيقی

-پروانه كسب (برای اعضای صنوف)

-پروانه بهره‌ برداری (برای توليدكنندگان عضو وزارت صنايع)

-كارت ملی صاحب جواز كسب يا پروانه بهره‌ برداری

-آگهی ثبت علامت تجاری (برند) برای توزيع‌ كنندگان كالا

البته در صورتیکه نمی خواهید نام تجاری یا برند شما در کد کالاهایتان ثبت شود، این گزینه نیز الزامی نیست، در اینصورت در نام کالایی که به ایران کد متصل است نام تجاری یا برند شما ذکر نخواهد شد.

-پروانه ساخت (توليدكنندگان مواد غذايی، دارويی و بهداشتی آرايشی)

-فيش واريزی هزينه‌ های ثبت نام به حساب مركز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران (با توجه به صدور پیش فاکتور الکترونیکی، باید پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام بصورت فکس و یا ایمیل برای متقاضی ارسال گردد)

-كارت بازرگانی (برای وارد كنندگان و صادر كنندگان)

GS1

جی اس وان سازمانی است که یک زبان مشترک برای بارکدها را تعریف کرده است. استانداردهای GS1  زبان مشترکی است که در سراسر زنجیره تامین از مواد اولیه، خط تولید، عمده فروشی، خرده فروشی تا مصرف کننده استفاده می‌شود..

بارکد GS1 و شماره کالاهای تجارت جهانی GTIN برای اکثر کالاها در دنیا اجباری شده است. هنگامی که بارکد خود را از GS1 دریافت می‌کنید، مصرف کنندگان نیز می‌توانند از معتبر بودن کالاهای شما اطمینان حاصل می کنند.

شما دوستان عزیز میتوانید برای اخذ ایران کُد یا جی اس وان با کارشناسان مجرب ما در ثبت رایزن در ارتباط باشید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما تماس بگیرید