توسعه و فروش محصول

تدوین پلن های کسب و کار ثبت رایزن

تدوین پلن های کسب و کار ثبت رایزن


توسعه کسب و کار را می‌توان مجموعه‌ای از ایده‌ها، ابتکارات و فعالیت‌هایی دانست که برای بهتر شدن یک کسب و کار به کار گرفته می‌شوند. این امر شامل افزایش درآمد، رشد از نظر توسعه، افزایش سودآوری با ایجاد مشارکت استراتژیک و تصمیم‌گیری درباره‌ی استراتژی‌های کسب و کار است. هدف از توسعه کسب‌وکار خلق ارزش بلند مدت و پایدار برای یک کسب‌وکار و مشتریان آن می‌باشد. مفهوم توسعه کسب‌وکار، کلیه فعالیت‌های راهبردی و عملیاتی، از مرحله شکل‌گیری یک ایده، تا راه اندازی کسب‌وکار جدید، یا گسترش کسب‌وکار موجود و حرکت آن در مسیر موفقیت، درآمد زایی و ارزش آفرینی را در بر می‌گیرد.

ساختار و مشخصات طرح توسعه کسب و کار

 • -خلاصه مدیریت
 • -شرح کسب و کار
 • -برنامه بازاریابی
 • -برنامه مالی
 • -برنامه عملیاتی
 • -برنامه سازمانی           

فرآیندهای توسعه کسب و کار، تأثیراتی را بر بخش‌های مختلف یک سازمان از جمله فروش، بازاریابی، مدیریت پروژه، مدیریت محصول و انبار دارد. ایجاد شبکه، مذاکره، شراکت و اقدامات کنترل هزینه‌ها نیز اقداماتی هستند که در چارچوب توسعه کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند تا بتوانند اهداف در نظر گرفته شده را محقق کنند.

فروش

پرسنل فروش شرکت بر این بازار جدید و مشتری‌های بالقوه متمرکز می‌شوند. در این مورد، بازار شهرهای جدید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا تخمینی از مقدار فروش سالیانه در آن ناحیه به دست آید. بر این اساس، واحد فروش مشتری‌های بازار جدید را هدف قرار می‌دهد و برای ارائه‌ی محصول و خدمات با آنها ارتباط برقرار می‌کند.

بازاریابی

واحد بازاریابی کار خود را در زمینه‌ی تبلیغات محصول در نواحی جدید آغاز می‌کند تا نقش تکمیل کننده‌ی خود را در کنار واحد فروش ایفا کند تا بتوانند به اهداف تعیین شده‌ی شرکت دست یابند.

برای این منظور نیز لازم است هزینه‌های بازاریابی را محاسبه کنند و به شرکت گزارش دهند. در صورت در اختیار داشتن بودجه‌ی قابل توجه برای بازاریابی، این تیم می‌تواند برای برگزاری رویدادها و ارائه‌ی نمونه‌هایی از محصولات برنامه ریزی نماید.

در صورت محدودیت در بودجه بازاریابی، استراتژی‌هایی چون تبلیغات آنلاین، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی و یا استفاده از فضای بیلبوردها انتخاب‌های پیش رو خواهند بود.

همکاری‌های استراتژیک

برای توسعه کسب و کار در جهت ورود به یک بازار جدید ممکن است با این دوراهی مواجه شویم: آیا بهتر است به تنهایی وارد این بازار شویم و یا با شرکت یا فردی که از این بازار شناخت کافی دارد شراکت کنیم؟ تیم تصمیم گیرنده باید مزایا و معایب هر کدام از این راه‌ها را ارزیابی نماید تا بتواند بهترین تصمیم را اتخاذ کند.

مدیریت پروژه

آیا پروژه‌ی توسعه کسب و کار نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی در بازار جدید دارد یا تمام کارها در همان محل فعلی قابل انجام و ارسال به محل جدید خواهد بود؟ چنین تصمیم‌هایی براساس ارزیابی هزینه و زمان و توسط مدیران کسب و کار اتخاذ شده و سپس تیم مدیریت پروژه وارد کار می‌شود تا بتواند این تصمیمات را عملی نماید.

مدیریت محصول

ممکن است ویژگی‌ها و استانداردهای محصولات از بازاری به بازار دیگر متفاوت باشد.

آیا بازار جدید نیاز به محصولی با ویژگی‌های جدید دارد؟ این ویژگی‌های جدید توسط تیم مدیریت محصول و واحد تولید و همچنین براساس استراتژی‌های کسب و کار بررسی و اجرا می‌شوند. لازم است ارزیابی چنین هزینه‌هایی و موارد حقوقی مرتبط با این تغییرات در طرح‌های توسعه‌ای دیده شوند.

مدیریت تأمین کننده

آیا در این طرح توسعه، نیاز به استفاده از تامین کنندگان جدید وجود دارد؟ به عنوان مثال، برای حمل و نقل محصولات به سایر شهرها امکانات کافی را در اختیار داریم و یا لازم است از خدمات شرکت‌های حمل و نقل استفاده نماییم؟ همچنین لازم است در نظر گرفته شود که آیا در بازار جدید امکان ایجاد مراکز فروش به تعداد کافی وجود دارد؟

پس از بررسی این امکانات و هزینه‌های آنها می‌توان در مورد برون سپاری و یا انجام این امور در داخل شرکت تصمیم‌گیری نمود.

مذاکره و شبکه سازی

راه‌اندازی و همچنین توسعه کسب و کار نیازمند برخورداری از مهارت‌های نرم و مهارت‌های بین فردی است. به عنوان مثال، حضور در فرآیند مذاکره و چانه‌زنی و همچنین برقراری ارتباط موثر با افراد مختلف و استفاده از دانش و توانمندی‌های ایشان در پیشبرد هر کاری الزامی است.

بنابراین فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌های نرم، نیازی است که هر کسب و کاری دیر یا زود آن را لمس خواهد کرد.

مدیریت هزینه‌ها

توسعه کسب و کار تنها به معنای افزایش حجم فروش، توسعه محصولات و بازار و یا ورود به بازارهای جدید نیست و به منظور کاهش هزینه‌ها نیز تصمیم‌گیری استراتژیک مورد نیاز خواهد بود.

این سناریوی توسعه کسب و کار مثالی ساده از ارتباط طرح‌های توسعه‌ای با بخش‌های مختلف سازمان است. ممکن است اهدافی چون توسعه شاخه‌ای جدید در کسب و کار، توسعه کانال جدیدی برای فروش، توسعه محصول جدید و یا یک مشارکت جدید مد نظر باشد که در هر مورد می‌توان سناریوهای متناسب را تدوین و اجرا نمود.

توسعه دهنده کسب و کار کیست؟

بیزینس دولوپر فرد یا افراد متخصصی هستند که در یک سازمان به دنبال راهکارهای جدید برای کسب درآمد بیشتر و تبدیل سازمان به یک مجموعه چابک‌تر، منسجم‌تر‌، متحدتر و قابل اعتمادتر می‌باشند. Business developer که مدیر توسعه کسب و کار نیز نامیده می‌شود می‌تواند در یک پروژه واحد چندین نقش مختلف داشته باشد و با ارائه راهکارهای جدید سازمان را به پیشرفت‌های چشمگیری برساند. همچنین در مواردی ممکن است باعث خروج یک سازمان از کسب و کار قبلی و شروع کسب و کار جدید گردد.

وظایف توسعه دهنده کسب و کار

یک توسعه دهنده ممکن است در بخش‌های مختلف یک سازمان مشغول به فعالیت باشد و وظایفی نظیر طرح ریزی، مانیتورینگ و نظارت بر روند بهبود و رشد کسب و کار را بر عهده داشته باشد. کلیه فعالیت‌های بیزینس دولوپر می‌تواند در بخش‌های زیر انجام پذیرد:

 • • مدیریت کسب و کار
 • • بازاریابی و فروش
 • • مدیریت تولیدات و کالاها
 • • مدیریت و نظرت بر کار فروشندگان
 • • مذاکره
 • • ایجاد شبکه‌های گسترده فروش
 • • برنامه‌ریزی و تلاش برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

استراتژی توسعه کسب و کار شما می‌تواند کلید موفقیت یا شکست شرکتتان باشد. اگر مراحل توسعه را به درستی دنبال کنید، یک استراتژی توسعه کسب و کار مستند و یک برنامه مشخص برای پیاده‌سازی و بهینه‌سازی آن خواهید داشت.

شما عزیزان همچنین میتوانید برای داشتن یک برنامه درست و مشخص با کارشناسان ما در ثبت رایزن در ارتباط باشید و از مشاوره های تخصصی آن ها بهره مند شوید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

با ما تماس بگیرید