ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تاسیس شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هریک از شرکاء، بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند.

در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به سهام تقسیم نشده و به صورت سهم الشرکه می‌باشد و برای آن ورقه‌ای به نام سهم الشرکه صادر نمی‌شود و مثل سهام آزادانه قابل معامله نمی‌باشد و رضایت سایر شرکاء برای انتقال آن شرط می‌باشد.

 

اسم شرکت با مسئولیت محدود

طبق ماده 195 قانون تجارت، در اسم شرکت باید عبارت (با مسئولیت محدود) قید شود والا آن شرکت در مقابل اشخاص ثالث شرکت تضامنی مسوب و تابع مقررات آن خواهد بود.

هم چنین نام شرکت نباید شامل اسم هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث، حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.

 

سرمایه شرکت

طبق ماده 96 قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی از طرف شرکا پرداخت و سهم الشرکه غیر نقدی نیز تقویم (قیمت گذاری) شده باشد.

قانون تجارت برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل مبلغی را تعیین کرده است.

در شرکت نامه باید به صراحت قید شده باشد که سهم الشرکه‌های غیر نقدی هر کدام به چه میزان تقویم (قیمت گذاری) شده است.

 

سهم الشرکه و نحوه ی انتقال آن

طبق ماده 102 قانون تجارت، سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود، نمی‌تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال، اعم از با نام و بی نام و…در آید.

هم چنین، شرکاء نمی‌توانند سهم الشرکه خود را به دیگران انتقال نمایند، مگر با رضایت تعدادی از شرکاء که لااقل چهار سوم سرمایه متعلق به آن‌ها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند.

طبق ماده 103 قانون تجارت، انتقال سهم الشرکه که به عمل نخواهد آمد، مگر به موجب سند رسمی؛ بنابراین شرکا برای انتقال سهم الشرکه که باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه و با تنظیم سند رسمی نسبت به انتقال سهم الشرکه اقدام نمایند.

 

تصمیمات شرکت

طبق ماده 106 قانون تجارت، تصمیمات راجع به شرکت باید به تأیید اکثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود.

اگر در دفعه اول این اکثریت حاصل نشد باید تمام شرکا مجددا دعوت شوند، در این صورت تصمیمات به اکثریت عددی شرکا اتخاذ می‌شود.

اگرچه اکثریت مزبور دارای نصف سرمایه نباشد، اساسنامه شرکت می‌تواند ترتیبی بر خلاف مراتب فوق داشته باشد.

هم چنین طبق ماده 107 قانون تجارت هر یک از شرکا به نسبت سهمی که در شرکت دارد، دارای رأی خواهد بود مگر اینکه اساسنامه ترتیب مقرر داشته باشد، هم چنین روابط بین شرکا تابع اساسنامه است، که اگر در اساسنامه راجع به تقسیم نفع و ضرر، مقررات خاصی نباشد تقسیم  به نسبت سرمایه شرکاء عمل خواهد آمد.

 

هیئت نظار

طبق ماده 195 قانون تجارت، هر شرکت با مسئولیت محدود که تعداد شرکای آن پیش از 12 نفر می‌باشد، باید دارای هیئت نظار بوده و هیئت مزبور لااقل سالی یک مرتبه مجمع عمومی شرکا را تشکیل دهد.

هم چنین هیئت نظار باید بلافاصله بعد از انتخاب شده تحقیق کرده و اطمینان حاصل کند که دستور مواد 96و 97 قانون تجارت رعایت نشده است.

هیئت نظار می‌تواند شرکا را برای انعقاد مجمع عمومی فوق العاده دعوت نماید.طبق مقررات 165 و 167 و 168 و 170 قانون تجارت، در مورد ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیز باید رعایت شود.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

  • کارت ملی وکپی برابر اصل آن (برای کلیه شرکاء)
  • اصل شناسنامه و فتوکپی آن (برای کلیه شرکاء)
  • تقاضانامه ثبت شرکت، شرکت نامه و صورت جلسه ای که در آن میزان سهم الشرکه و سرمایه شرکت مشخص شده و به امضاء کلیه شرکاء رسیده باشد.
  • اخذ مجوزهای مورد نیاز با توجه به موضوع فعالیت شرکت از سازمان مربوطه (این مجوز ها می تواند بهداشتی، صنعتی، بانکی و … باشد).

 

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تکمیل فرم ثبت شرکت شامل :

  • تعیین موضوع شرکت
  • تعیین سمت اعضاء
  • تعیین حق امضاء
  • تعیین نام برای شرکت که حداقل باید سه قسمتی از اسامی خاص باشد
  • تعیین آدرس برای شرکت

تهیه اوراق ثبتی توسط این شرکت و تایید نام شرکت 

امضا اوراق و وکالتنامه 

تکمیل مدارک لازم اعم از کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سو پیشینه اعضاء

پست اوراق مذکور

تایید توسط کارشناس سازمان ثبت

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *