مستندسازی و درافت

مستندسازی و درافت ثبت رایزن

مستندسازی و درافت ثبت رایزن


اختراع | ابتکار | مهندسی معکوس

مستند سازی فرآیندها چیست و چگونه انجام می‌شود؟

اگر قصد دارید یک فرآیند جدید معرفی کنید و یا به بهینه سازی فرآیندهای موجود بپردازید، بهترین راه این است که کار خود را با مستندسازی فرآیندهای کسب و کار شروع کنید. برای انجام درست و موفق این کار، باید دیدگاهی روشن و از بالا به پایین داشته باشید. بنابراین مستند سازی، بخش مهمی از مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPM) را تشکیل می‌دهد.

مستندات مربوط به فرآیندهای کسب و کار، به عنوان یک راهنما برای کارمندان در تمامی سطوح سازمان به حساب می‌آید. آن‌ها به وسیله این مستندات، می‌توانند متوجه شوند که یک فرآیند خاص چگونه باید انجام شود. بر اساس توضیحاتی که داده شد، مستند سازی فرایندها عبارت است از: ثبت کلیه فعالیت‌ها از مرحله احساس نیاز تا مرحله اجرا، به ترتیبی که کاربران بتوانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند.

مراحل مستند سازی:

نام‌گذاری فرآیند: انتخاب عنوان مناسب برای جدا کردن فرآیندها از یکدیگر، اولین مرحله مستند سازی به شمار می‌رود.

هدف گذاری: اهداف باید به طور صریح و مشخص بیان شوند. تحقق و برآورده شدن نیازها پس از اجرای برنامه‌، به شما نشان می‌دهد هدف درستی را انتخاب کرده‌اید.

تبدیل فرآیندها به اجزای کوچک‌تر: سعی کنید فرآیندها را کوچک کنید. هرچه فرآیندها به اجزای کوچکتری تقسیم شوند، مطالعه و تصمیم‌گیری در مورد آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.

شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات: یکی از مراحل بسیار مهم در مستند سازی فرایندها، شناسایی و جمع‌آوری درست و دقیق اطلاعات، مستندات، اسناد، مدارک و… است.

تعیین اختیارات و مسئولیت‌ها: شرح وظایف و حدود اختیارات هر یک از اعضای تیم مستند سازی را به طور دقیق تعیین کنید. با انجام این کار از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهید کرد.

شرح کار: تمامی فعالیت‌های مورد نیاز و مراحل انجام آن‌ها را روشنی بیان کنید.

زمان پروژه: سعی کنید زمان شروع تا پایان فعالیت‌ها را به درستی تخمین بزنید. تخمین شما باید تا جای ممکن به واقعیت نزدیک باشد.

مستندسازی اختراع و ابتکار:  

لازمه ادامه حیات، رشد و توسعه سازمان­های پژوهش و فناوری،طرح­ریزی و استقرار ساختارها و فرایندهای مستندسازی و حفاظت از دستاوردهای پژوهشی و مالکیتهای فکری خواهد بود. به عبارت دیگر در عصر حاضر توجه به مدیریت مستندسازی و مالکیت فکری دستاوردهای پژوهش و فناوری، دیگر صرفا به عنوان یک مزیت رقابتی سازمان­های پژوهش­ محور و ارائه کننده فناوری در نظر گرفته نمی­ شوند.

مستندسازی و ­حفاظت علمی و دقیق از آن­ها، به ­عنوان یکی از زیرساخت­های اساسی توسعه فناوری نقش محوری در تجاری­ سازی و کسب درآمد از این دستاوردها دارد. از این رو امور مستندسازی و ثبت اختراعات، با هدف مستند نمودن دانش ­های حاصله و حفاظت از حقوق مالکیت­ فکری دستاوردهای پژوهشی پایه­ گذاری شده است.

امور مستندسازی و ثبت اختراعات، توجه ویژه ­ای نسبت به انجام فعالیت­های مرتبط با شناسایی نوآوری­های دارای شرایط ثبت اختراع، تدوین گزارش اختراع، تنظیم ادعانامه اختراع و  پیگیری مراحل اجرایی ثبت اختراع داشته و دارد؛

مهندسی معکوس:

مهندسی معکوس یک فرآیند حل مسئله است که به جای آنکه از سوال آغاز شود، از پاسخ موجود آغاز می‌شود. کاربرد اصلی مهندسی معکوس در یکی از دو مورد زیر است:

-وقتی جواب یک مسئله را می‌دانیم. اما نمی‌دانیم این جواب پاسخ به چه سوالی است.

-وقتی سوال و پاسخ را می‌دانیم. اما نمی‌دانیم مسیر و فرآیند رسیدن به این پاسخ چه بوده است.

معمولاً هدف مهندسی معکوس، استخراج دانش یا طراحی نهفته در یک محصول (کالا یا خدمت) است. این کار عموماً با هدف تولید مجدد آن محصول یا تحلیل آن محصول انجام می‌شود.

کاربردهای مهندسی معکوس چیست؟

طبیعتاً با توجه به تعریف فوق می‌توان کاربردهای بسیار متنوعی برای مهندسی معکوس در نظر گرفت.

زمانی که یک قطعه‌ی صنعتی، مثلاً یک گیربکس یا موتور، به خوبی کار می‌کند و عملکرد بالایی دارد ممکن است یک شرکت تولیدی تصمیم بگیرد به جای طراحی از نقطه‌ی صفر، آن قطعه را به اجزای کوچک‌تر تفکیک کرده و هر جزء را تحلیل و مدلسازی کند تا به توانایی بازتولید آن قطعه دست پیدا کند.

وقتی دندان پزشکان بر اساس شکل یک دندان قالب می‌سازند و می‌کوشند مدلی مشابه آن را تولید کنند.

وقتی یک برنامه نویس، به جای طراحی سیستم و برنامه نویسی از نقطه صفر، یک برنامه یا سیستم موفق را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد و سعی می‌کند اجزای آن را بازتولید کند.

وقتی ارتش یا سازمان‌های نظامی یک کشور، محصولات نظامی کشور دیگر را به دست می‌آورند و می‌کوشند با مهندسی معکوس به دانش و فن آوری آن کشور دست یابند یا لااقل توان علمی و فنی سازنده را ارزیابی کنند.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ثبت رایزن در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

با ما تماس بگیرید